4 zranenia, ktoré sa pri cvičení stávajú často

Zranenie v posilňovni si často spôsobíme nedostatočným rozcvičením a zahriatím svalov, zlou technikou cvičenia, slabou regeneráciou tela, ale aj precenením svojich síl. Dôvodov teda existuje viacero a následky môžu byť veľmi nepríjemné. Pozrime sa, aké zranenia na nás číhajú.

1.Natiahnutý sval

Natiahnutý sval patrí medzi najčastejší problém v posilňovni. Najhoršia bolesť sa prejavuje prvé 2 až 3 dni a vo väčšine prípadov sme schopní vrátiť sa k bezproblémovému cvičeniu asi za 10 dní. Závisí to ale aj od stupňa závažnosti. Náchylné sú najmä lýtka, hamstringy či stehenný štvorhlavý sval.


Ak si natiahnete sval, mali by ste ho nechať oddychovať minimálne 24 hodín. Doprajte mu chladivé obklady a horúcim sa vyhnite, pretože by mohli zápal zhoršiť. Pomôže vám aj protizápalová masť a stiahnutie elastickým obväzom. Ak vám problémy  dlhodobo neustávajú, sval môže byť natrhnutý. V tom prípade určite navštívte lekára.


vek2VA95TSgki05EwVdCFk5cOsK38dofPJ62oswIPxRyRYLbSvo3DTXB2dygTjcvtx4bk7avh8VMlQaldY5OHaR8Cb-p72dYEKJ_OOpOmju4ceVyZAv-stlAnIGRzlNS9Ods9D2B

2.Poškodenie ramena

V ramene sa nachádza tzv. rotátorová manžeta, teda skupina štyroch svalov, ktoré udržujú rameno stabilizované. Stačí nesprávny pohyb a manžeta sa poškodí. Následne sa môže objaviť zápal, opuch väzív, a teda aj bolesť pri pohybe s ramenom. Zdvíhanie činiek sa tak stane na nejakú dobu nemožné.


Poškodenie ramena často nastáva pri cviku benchpress – keď cvičíte prsné svaly. Príliš vysoké váhy preťažujú ramená a môžu ich poškodiť, pri najhoršom aj vykĺbiť.


Nuž, aj takto môže vyzerať zlý deň v posilke. Pozrite si vo videu, ako rýchlo sa toto nepríjemné zranenie stane .3.Bolesť v holennej kosti

Holenná kosť je vlastne nosná kosť dolnej končatiny. Možno ste sa už stretli aj s bolesťou práve v tejto časti nohy. Ak áno, mohlo ju spôsobiť stuhnutie lýtkového svalu, svalová únava, ale aj nesprávna obuv. Bolesť v holennej kosti sa môže objaviť a počas cvičenia zase zmiznúť. To však neznamená, že sa stratí úplne. Väčšinou sa zase objaví napríklad na druhý deň po cvičení.

4.Vyskočená platnička

Platnička vám môže vyskočiť pri akomkoľvek nesprávnom pohybe, a preto sa často tento problém objavuje aj pri cvičení. Zle sa sústredíte, nedáte si pozor na techniku a zrazu sa vám objaví nepríjemná bolesť v chrbte. Ak rozmýšľate, pri akých cvikoch sa vám môže takéto niečo stať, tak si dávajte pozor najmä pri mŕtvom ťahu, predklonoch s činkou za hlavu a na nesprávne držanie chrbta pri drepoch s činkou. Dôležité pravidlo znie, že váš chrbát by nemal byť pri cvičení zaguľatený.

trbuuzTK8smASM1QdmZsGcu6WpFD7cEll3wpTcmsYwxBCTOWlZ40qjafW-YXckpzNwIP-SHDd_nhDU9h2QhrIs6F7NWCcfwFCWOc9O_RAlxEOCKbZOziQGr6bL0sVvulF8ugGUVC


A máme pre vás aj jeden tip, ktorý môžete vyskúšať pri slabších bolestiach. Zaveste sa na hrazdu a snažte sa na nej vydržať čo najdlhšie. Trochu sa na nej pohúpte. Je to poloha, v ktorej sa vyskočená platnička môže vrátiť späť. Samozrejme, nič však nerobte nasilu.

Späť na Blog