7 cvikov proti stresu

Aj Vianoce sprevádza stres, napríklad pri kupovaní darčekov na poslednú chvíľu, varení pre návštevu a veľkú rodinu či dokončení všetkých pracovných povinností. Síce sú to sviatky pohody a pokoja, ale až keď stihnete celý tento maratón. Pomôcť vám môžu cviky proti stresu.


Pohyb a správne cviky nám dokážu uvoľniť nielen svalstvo, ale aj myseľ. Poďme sa pozrieť na niekoľko cvikov, ktoré vám urobia deň krajším a zaženú všetok stres.

Dýchacie cvičenia

Výborným cvičením na upokojenie je tzv. rovnomerné dýchanie. Môžete si sadnúť (napríklad do tureckého sedu), uvoľniť sa a začať dýchať nosom. Pri nádychu počítate do štyroch. Pri výdychu opäť počítate do štyroch. Opakujte to stále, až pokým nebudete úplne upokojení. Postupne môžete počítanie predlžovať na 5, 6, 7 nádychov a výdychov. No chce to určite prax.


Druhým skvelým upokojujúcim dýchacím cvičením je dýchanie do brucha. Týmto cvičením dokážete upokojiť aj búšenie srdca či znížiť krvný tlak. Musíte sa zhlboka nadychovať do brušnej časti. Urobte to tak, že si položíte jednu ruku na brucho a druhú na hrudník. Začnite sa pomaly nadychovať nosom, počítajte pri tom do šesť. Pri nadychovaní hrudník zostáva pokojný a nehýbe sa, zväčšuje sa iba brucho. Všetok vzduch sa teda dostane iba do brucha. Vydychujte pomaly a taktiež počítajte do šesť. Chce to najprv trocha cviku, kým sa to naučíte, no určite to pôjde.

Cviky na fitlopte

Ľahnite si bruchom na fitloptu, buďte uvoľnení. Robte pohyby dopredu a dozadu, ako keby ste sa na fitlopte pohupovali. Ruky a nohy si môžete oprieť o zem, aby ste lepšie udržali stabilitu. Zotrvajte tak, dokým vám to bude pohodlné.


Ak chcete niečo náročnejšie, zostaňte na fitlopte ležať na bruchu, dajte si ruky za hlavu a klesajte s hlavou k zemi a zase naspäť. Je to niečo ako opačné brušáky.


Pri ďalšom cviku si ľahnite chrbtom na fitloptu. Prehnite sa dozadu a rukami sa chyťte zeme. Môžeme to prirovnať k mostíku. Dobre sa ponaťahujte a zostaňte takto chvíľu ležať.

Záklon

Kľaknite si na kolená, zakloňte sa mierne dozadu a chyťte si päty. Vydržte 30 sekúnd v tej polohe a povoľte. Opakujte niekoľkokrát. Uvoľníte si chrbticu.

Rotovanie v spodnej časti chrbtice

Úplne jednoduchý, ale účinný cvik na uvoľnenie. Ľahnite si na zem a preložte pravú nohu cez ľavú. Koleno pravej nohy je v 90-stupňovom uhle. Pravú ruku natiahnite smerom od tela a hlavu otočte doprava k ruke. Ramená tlačte do zeme. Vydržte 30 sekúnd a potom zopakujte cvik na opačnú stranu.

Späť na Blog