Matej Tóth sa stal tvárou kampane TEKMAR! Vyspovedali sme ho

Úspešný reprezentant SR v atletike a minuloročný majster sveta sa stal tvárou kampane našej značky TEKMAR. Veľmi nás to teší a ešte viac, že mu chutia naše tyčinky. Trošku sme ho vyspovedali a zistili sme, čo sa mu na TEKMAR-e páči a aké sú jeho športové ciele do budúcna.

Ste tvárou celoročnej kampane TEKMAR. Prečo ste sa rozhodli práve pre túto značku?

S firmou Tekmar a jej produktmi mám dlhoročné skúsenosti a som jej verný zákazník. Páči sa mi poctivosť a kvalita výrobkov. Aj preto som bol nadšený, keď prišla ponuka na spoluprácu.   

klgH1Pifp2t5inxOudsBxTkT_1FVJ-ajBdRpTAsa5Duiuou9FjeLasN_nTNI5rknOc8j6BrmQqWH1PVwuBVZv_7DPgGg7xpD1KPhXE9qUtnZonxFO8LvgINEh5JC_nOc-OuNth5r

Čo hovoríte na receptúru tyčiniek TEKMAR a ako vám chutia?

V širokom portfóliu značky si každý môže nájsť, čo mu chutí. Od tyčiniek pre maškrtné jazýčky až po profi rady pre športovcov. Pri športových tyčinkách je pozitívne, že nie sú zamerané na komerciu a kvantitu, ale na perfektnú kvalitu. A chutia mi takmer všetky. Niekedy mi je až ľúto, že ich nemôžem zjesť viac a častejšie.


Ktorá tyčinka je váš favorit?

Mne chutí, ale aj zložením mi vyhovuje proteínová tyčinka rady Greenline s chia semienkami s príchuťou cheescake. Snažím sa obmedzovať množstvo sacharidov v strave a táto tyčinka ich má na nízkej úrovni.


Prečo je pre vás ako pre športovca dôležité dopĺňať proteíny?

Proteíny sú základným stavebným kameňom svalov a pri enormných tréningových dávkach sa snažíme zabraňovať ich poškodeniu a práve proteíny nás chránia pred katabolickými procesmi.

Čo okrem proteínov zahŕňate do svojho jedálnička?

Jedálniček musí byť, samozrejme, pestrý. Ako zdroj energie využívame aj cukry aj keď vo väčšej miere ich zloženú formu ako jednoduchú. Ale ja sa snažím naučiť svoje telo, aby spracovávalo čo najefektívnejšie aj tuky, keďže sú pre nás vytrvalcov lepším zdrojom energie pri dlhých tréningoch a pretekoch.


Kedy si pochutnáte na tyčinke počas dňa?

Pre mňa je tyčinka dôležitá pri fáze regenerácie keď skončím tréning a viem, že k obedu sa tak skoro nedostanem a potrebujem zabrániť organizmu, aby išiel do katabolických procesov, tak jedna proteínová tyčinka pokryje tú najdôležitejšiu fázu regenerácie. Niekedy ju zase využívam pred druhou tréningovou fázou. Po ťažkom tréningu telo nedokáže vstrebať dostatočné množstvo energie a výživných látok a keď cítim potrebu, tak mi tyčinka pomôže energeticky pokryť druhý tréning počas dňa.


Ako sa cítite po proteínovej tyčinke?

Cítim prílev energie, ale pre mňa je najdôležitejší efekt, že po ťažkom tréningu rýchlejšie regenerujem.


Kam so sebou nosíte tyčinky TEKMAR?

Využívam ich hlavne na sústredeniach, kde sú tréningové dávky najvyššie, a tým pádom aj nutnosť rýchlej regenerácie najžiadanejšia.

 

Máte nejakú vtipnú alebo zaujímavú príhodu s tyčinkami TEKMAR?

Mal som so sebou tyčinky na sústredení v Juhoafrickej republike. Keďže som však mal zdravotné problémy, tak som nepotreboval toľko tyčiniek, preto som ich ponúkol kolegovi, ktorý trénoval. V chladničke som mal dosť tyčiniek, tak som mu ich ukázal a povedal, že si môže kedykoľvek zobrať. Po pár dňoch nezostalo v chladničke nič. Ale som rád, že pár dní po návrate splnil limit a kvalifikoval sa na OH do Rio de Janeiro.

ZQNqYfHZ8bQTFgeTYnsuRUFKQ-sxdlL3P32Dp1Wojip4WokCtS-OyfPiUCgMmA2TMIuD95iTEoKxB-D8ASJmbTF1V158NJgKo5w1KjNf2SpQRiCHjVMdKE0fnJEMmV-Pa4Z3DYfy

  1. Ako sa pripravujete na olympiádu?

Príprava je veľmi podobná ako minulý rok pred MS. Aj keď zimnú prípravu mi skomplikovalo zranenie, nie je to nič, čo by ma vyrušovalo alebo znervózňovalo pred OH. Vynechám síce pár jarných štartov, na ktoré som sa tešil, ale to nemá vplyv na OH, skôr to vnímam pozitívne, keďže sa môžem koncentrovať len na OH. Na samotný štart sa budem chystať 10 týždňov. Najskôr 2 týždne vo Vysokých Tatrách, potom týždeň pri mori a potom najdôležitejšie 3-týždňové sústredenie v talianskych Dolomitoch v nadmorskej výške 2200m.n.m. Dva týždne pred štartom bude nasledovať presun do Brazílie a aklimatizácia na časový posun a klimatické podmienky.

  1. Máte nejaké rituály, ktoré robievate pred súťažou?

Nie sú to ani rituály, skôr môj režim, ktorý mám už tak zaužívaný, že nad jednotlivými krokmi ani nemusím rozmýšľať a všetko sa deje automaticky. Od večerného chystania vecí na preteky (dres, štartové číslo, tenisky) cez prípravu občerstvenia (25 fliaš s iontovým nápojom), následne ukľudnenie, lúštenie krížoviek a zaspávanie, potom budíček, zobrať veci, zastaviť sa na ľahké raňajky, presun na štart, rozcvička, rozchodenie, rozdýchanie až po samotný štart.

Ktoré svoje úspechy považujete za naj a radi na ne spomínate?

Jednoznačne je to titul majstra sveta minulý rok v Pekingu. Ale aj pred tým tu boli výsledky, ktoré si vážim. Rok pred Pekingom som bol 2. na ME v Zurrichu, v roku 2010 som vyhral svetový pohár v Mexiku, v Dudinciach 2015 som zašliapal 3. najlepší výkon svetovej histórie na 50km.

pqd2-UIJmZZKaa86nSQ9__d5Ap2S7pipqmxc9M6Dt1RXiK1jI3O5zPaB-jlNnfZvXHm-BLpYv6R8JOhFTgMRgc1ktT4s7Hn0CJcs4DbHok8YY4rQBUVvVDB9WL6uoNx_tbg-spEC

Aké máte momentálne športové ciele do budúcna?

Zo športových je to už len jeden jediný získať na OH medailu. Ak budem zdravý, verím, že sa mi tento cieľ podarí splniť už v Riu toto leto.

Matejovi pevne držíme palce a veríme, že nás opäť poteší krásnou medailou! Veľa zdaru!Späť na Blog