Na čo si dať pozor pri výbere proteínovej tyčinky?

Proteínové tyčinky sú vo svete a aj u nás rozšírené najmä vďaka tomu, že sú to chutné, ale zdravé sladkosti”. Ľudia si ich s obľubou dajú po tréningu, ale aj mimo neho. Ako si ale z toľkého množstva tyčiniek, ktoré nám ponúka trh, máme vybrať?

Veľaaa proteínov

Proteínová tyčinka by nám mala do tela doplniť dostatok bielkovín a taktiež aj vitamíny, minerály a antioxidanty. Mala by nás zachrániť, ak sme hladní a potrebujeme rýchlo zasýtiť žalúdok. Keďže ide o proteínovú tyčinku, tak by mal byť obsah bielkovín na prvom mieste. Ak si na obale tyčinky prečítate, že namiesto bielkovín obsahuje iba sušené mlieko, na kvalitu ste určite nesiahli. Nie je to príliš vhodný zdroj proteínov. A ani 10 % podiel bielkovín nestačí. Kvalitná proteínová tyčinka by mala mať minimálne tretinový podiel bielkovín.

Cukor je mňam, ale...

V proteínovej tyčinke by sa nemal nachádzať vysoký obsah cukru. Na to sú tu predsa klasické sladkosti. Názvom ako glukózovo-fruktózový sirup, sacharóza, invertný sirup sa určite vyhýbajte. Dávajte si pozor aj na rôzne umelé polevy a lacné cukrové sirupy. Cukor tyčinke síce dodá výbornú sladkú chuť, no spôsobí vám výkyvy hladiny cukru v krvi.

Proteínové tyčinky s nízkym obsahom jednoduchých cukrov sú skvelým riešením pre ľudí, ktorí nechcú pribrať na váhe. Sacharidy by nemali presahovať množstvo bielkovín viac ako o 10 g (na 100 g).

Prečo tyčinka s vlákninou?

Vláknina zlepšuje naše trávenie a vytvára vhodné prostredie pre dobré baktérie. No dokáže taktiež znižovať glykemickú hodnotu jedla, vďaka čomu zmierni dopady sacharidových jedál na náš organizmus. Mali by sme ju teda do tela dopĺňať pravidelne. Takže v každej kvalitnej tyčinke by sa mala nachádzať aj vláknina. Vláknina vo forme polysacharidu polydextrózy sa využíva ako náhrada tukov a cukrov, pretože má nízku energetickú hodnotu.  

GREEN LINE je správna voľba

Ak hľadáte kvalitnú proteínovú tyčinku, siahnite po tyčinkách TEKMAR z radu GREEN LINE. Jedna tyčinka obsahuje 25%-ný podiel zmesi rastlinných a živočíšnych proteínov (takmer 60 % dennej potreby vlákniny pre človeka) a 13,56 g vlákniny. Viac sa o nich dočítate v našom článku o proteínových tyčinkách prvotriedne nabitých energiou.Späť na Blog