Zdravá strava: Ako by mal vyzerať náš jedálniček

Poznáme snáď milión diét a na internete stále pribúdajú články o tom, ktoré potraviny sú zdravé a ktoré nie. Rozmýšľate, aký je to zdravý jedálniček? Prečítajte si zopár našich rád.

mEOAiKZF2903KjKQYAdfaGwQKfBRpgaDFZetnbI0QOb4yYceCbWUzZiC-7EnXJeIQ05BhE26myBMcDdqdKMfCNl9kRnKpOcjqW8a3GYZTnqp2-qTW9-TGBkyCb6GIkqdoGRTkhyj

Vyberiete si nejakú diétu, napríklad na základe odporučenia kamaráta. On vraj schudol vďaka nej niekoľko kilogramov, no vám sa to nedarí. A ešte horšie, diéta vám nerobí dobre. Možno potrebujete úplne inak nastavený jedálniček ako váš priateľ. Možno sú pre vás vhodnejšie úplne iné potraviny, ako vám odporúča on. Prečo? Pretože každý z nás je individuálna bytosť a potrebuje niečo iné.


Každý máme inú postavu a iný metabolizmus. V prvom rade, ak chcete žiť zdravšie, vymeňte nezdravé potraviny za tie vhodnejšie a začnite sa viac hýbať. No ak vám niektorá potravina nesadne, vyraďte ju a nahraďte inou.

Keď sa na túto problematiku pozrieme zo všeobecného hľadiska, náš jedálniček by mal obsahovať veľa zeleniny a ovocia; sacharidy pre doplnenie vlákniny (celozrnné pečivo a cestoviny, obilniny); bielkoviny (chudé mäso, ryby); zdravé tuky (olivový, repkový olej…).

Obmedziť by sme mali jednoduché cukry a tuky s nasýtenými mastnými kyselinami (údeniny, sadlo, oškvarky, slanina…).

Pripravili sme pre vás pár tipov na jedlá ako inšpiráciu, s ktorou môžete začať zdravšie žiť.

Svieže raňajky

Na raňajky si dajte ovocný šalát. Nakrájajte napríklad jablko a mandarínku, pridajte slnečnicové a dyňové semiačka, prípadne iné vaše obľúbené orechy. Posypte postrúhaným kokosom alebo škoricou a zmiešajte. Z týchto raňajok získate vitamíny i minerály.

V iný deň môžete vymeniť ovocie za pohánkovú kašu s orechmi alebo za celozrnný chleba so syrom, rajčinami a pažítkou.

Na desiatu môžete siahnuť po jogurtoch, ovocí či celozrnnom pečive.

Pestrý obed

Na obed si pokojne pripravte kuracie kúsky na prírodno s celozrnnými cestovinami a zeleninou. Zo zeleniny vyberte určite listovú a zmiešajte ju s ďalšími 3 až 4 druhmi zeleniny. Pokvapkajte olivovým olejom, posypte sušenou bazalkou a máte hotový šalát. Ak by ste nemali chuť na cestoviny, môžete ich nahradiť celozrnnými hriankami, ryžou, zemiakmi, pohánkou, pšenom, kuskusom… Dôležité je, aby bol váš jedálniček pestrý a aby ste potraviny striedali.

Na olovrant vás zasýti proteínová tyčinka, šalát z červenej repy, šopský šalát alebo pečená cukina so syrom.

Výborná večera

Na večeru si pripravte pstruha na zelenine; lososa so zemiakmi alebo celozrnný chlieb s cottage cheese a zeleninou. A do svojho večerného jedálnička pokojne zaraďte aj uvarené vajíčka, polievky a chudé mäso.

Je veľa možností, ako zaradiť zdravé jedlo do našej stravy. Nebojte sa a skúšajte. Bylinky dodajú jedlu výbornú chuť a odlišné spôsoby prípravy rozmanitosť. Nezabúdajte ale ani na dostatok tekutín. Vypite minimálne 2 litre vody denne.Späť na Blog