Ako je to s cvičením, keď sme chorí?

Niektorí ľudia sú takí nadšenci športu, že by behali alebo boli v posilňovni stále. Dokonca aj vtedy, keď sú chorí. Ale to môže mať vplyv na ich zdravie. Aký? To sa dočítate v článku.


Pravidelné cvičenie pomáha udržovať v dobrej forme nielen nás, ale aj našu imunitu. Denne musíme vzdorovať rôznym baktériám a vírusom. A aj keď s imunitou problémy nemáme, raz za čas predsa len ochorieme. Vtedy nás trápi otázka, či ísť cvičiť alebo nie. Poďme sa na tento problém pozrieť podrobnejšie.

prechadzka 

Je slabé prechladnutie problém?

Pokiaľ máte iba ľahké prechladnutie, teda slabšiu nádchu, tak je vhodná prechádzka po vonku, prípadne ľahšie cvičenie. Ak trávite dni náročnými tréningami, buďte opatrní a znížte ich intenzitu, pretože presilenie, by vaše prechladnutie mohlo zhoršiť. A myslite aj na to, že pri prechladnutí by ste nemali robiť kolektívne športy (napr. také fitko), aby ste nenakazili ďalších ľudí.


Je dôležité poznať rozdiel medzi náročným tréningom a ľahkou aktivitou. Ak si v posilňovni dávate záťaže, pri ktorých robíte veľký nápor na svoje svaly, dýchanie a na organizmus celkovo, posilňovňu vynechajte. Ak beháte každý deň 20 km, taktiež je to pre vaše telo dosť veľká záťaž. Samozrejme, pokiaľ ste zdraví, je to skvelý spôsob, ako tráviť svoje dni, no pri prechladnutí musíte takéto náročné aktivity zvoľniť, aby sa vám neprihoršilo. Najlepšie je dať si prestávku, kým sa váš zdravotný stav nezlepší. Niekedy stačia 2 dni oddychu a môžete pokračovať.

Kedy určite necvičiť

V žiadnom prípade nerobte športové aktivity, ak máte bolesti hrdla a horúčku. Za takými bolesťami hrdla sa môže napríklad skrývať angína. Baktérie, ktoré ju spôsobujú, môžu vyvolať zápal obličiek, kĺbov, ale aj srdcového svalu. Najlepšie je navštíviť lekára, ktorý vám povie diagnózu. Ak pôjde o chrípku, určite ju vyležte v posteli a do cvičenia sa neponáhľajte. Užívanie liekov síce utlmí príznaky chrípky, no nelieči ju. To znamená, že aj keď je vám už lepšie, váš organizmus je oslabený. Choroba by sa vám mohla opäť vrátiť s ešte horšími komplikáciami.

Cvičenie a antibiotiká

Pri cvičení vznikajú na svaloch mikrotrhlinky. O ich regeneráciu a obnovu sa stará aj náš imunitný systém. A teraz si predstavte, že ste chorí, cvičíte a ešte aj beriete antibiotiká. Pre imunitný systém je to veľká záťaž riešiť niekoľko takýchto procesov naraz. Pokiaľ nepatríte medzi športovcov, ktorí sú pod dohľadom lekára, tak sa cvičeniu pri užívaní antibiotík vyvarujte.

Ako začať s cvičením po chorobe

Vždy začnite s cvičením zľahka a v miernej intenzite. Toto pravidlo platí po každom ochorení. Intenzitu zvyšujte postupne a pomaly. Ak ste boli prechladnutí alebo ste mali chrípku, k svojmu starému cvičebnému plánu by ste sa mohli vrátiť približne po 2 týždňoch.Späť na Blog