Ako sa vyzbrojiť na šport do chladného počasia

Je skvelé, ak športujete aj počas zimných dní, no ste do chladného počasia dobre oblečení? V článku vám prezradíme, čo všetko by mal mať váš športový outfit.


Či už sa chystáte behať, bicyklovať, alebo absolvovať rýchlu chôdzu, práve od oblečenia závisí to, ako sa budete pri športe cítiť. Potrebujete sa ochrániť pred chladom, mrazom, dažďom i vetrom. Ak svoje oblečenie podceníte, môžete skončiť v posteli s nádchou, teplotou alebo so seknutými krížami či krkom.


Základom je vrstviť funkčné oblečenie, a to nasledovne:


1. vrstva – odvádza vlhkosť

Funkčné tričko je absolútny základ, bez ktorého športovať do škaredého počasia určite nechoďte. Funkčné oblečenie je vyrobené tak, aby dobre odvádzalo pot. Nebudete spotení a mokrí, pretože z pokožky sa pot odvedie priamo do vrchnej vrstvy trička a tam sa odparí.


Namiesto nohavíc si oblečte legíny. Aj tie by mali byť z funkčného materiálu. Bude sa vám v nich dobre hýbať. Aby ste si ochránili pred chladom podbruško, dajte si na ne voľné športové kraťasy alebo noste predĺženú vetrovku.


Dôležitá rada: Pri športe nepoužívajte bavlnené oblečenie. Bavlna saje pot a navodí vám pocit chladu a vlhka.


2. vrstva – tepelne izoluje

Už zo samotného nadpisu je nám jasné, že ide o vrstvu, ktorá vytvára teplo, a tak nás ochraňuje pred chladom.


3. vrstva –  ochraňuje pred vetrom a dažďom

Telo potrebujete mať ochránené najmä pred vetrom. Oblečenie vám nemôže prefúkať, to by znamenalo zdravotné problémy. Tretia vrstva je určená práve do takýchto podmienok a okrem toho zabraňuje vode, aby sa dostala pod povrch oblečenia.


Správny výber obuvi

Obuv si vyberáte podľa toho, či idete behať alebo napríklad na turistiku. Každý druh športu si vyžaduje niečo iné. No odporúčame vám kúpiť si o pol alebo o číslo väčšie topánky, aby vás netlačili. Skúšajte si ich s hrubou ponožkou. Musia byť nepremokavé a veľmi pohodlné. Ošetrujte ich prípravkami proti vlhkosti.


Aj výber ponožiek je dôležitý. Opäť žiadna bavlna. Zadovážte si ponožky zo syntetických materiálov, aby vám v nich bolo príjemne a najmä sucho.

Ochráňte si hlavu, krk i ruky

Nepodceňte počasie a vezmite si aj čiapku (vlnenú alebo z materiálu, ktorý vám neprefúkne). Druhým variantom je kukla, ktorou si zakryjete aj ústa. Prípadne môžete použiť tzv. nákrčník. Dá sa z neho spraviť aj čiapka, je náhradou šatky okolo krku a viete si ním zakryť aj ústa a nos. Ak je vzduch vonku veľmi chladný, nie je dobré vdychovať ho ústami. Správnymi doplnkami k oblečeniu sa  tomu vyhnete. V zime nezabudnite ani na rukavice a reflexný pásik, aby ste boli viac viditeľní a upozornili na seba, keď je vonku hmla, šero alebo tma.


Nezabudnite ani na proteínovú posilu v podobe TEKMAR tyčiniek. Dodajú vám energiu a chuť do športu a to za každého počasia!Späť na Blog