Ktoré potraviny obsahujú bielkoviny?

Chcete do tela doplniť bielkoviny? Poďme sa pozrieť na to, v akých potravinách ich určite nájdete dostatok.

 

 

Bielkoviny (proteíny) sú stavebnou látkou nášho tela a v našom organizme majú veľmi dôležitú funkciu. Podrobnejšie sme však o nich písali v článku o proteínových tyčinkách.

 

Potraviny obsahujúce bielkoviny vyhľadávajú najmä ľudia, ktorí sa chcú starať o svoje telo, chcú si udržať pevnú postavu, prípadne schudnúť. Bielkoviny nás zasýtia na dlhšiu dobu a obnovia našu svalovú hmotu. Samozrejme, každý sme veľmi osobitý typ človeka a potrebujeme niečo iné. Ak vám ale záleží na vašej strave, mali by ste sledovať, aký obsah bielkovín sa vo vašej strave nachádza a plánovať si jedálniček. Denná odporúčaná dávka sa dá určiť na základe toho, ako veľmi ste aktívni.

Koľko proteínov potrebujeme?

Denná odporúčaná dávka bielkovín je približne 0,8 g na 1 kg telesnej hmotnosti. Pri intenzívnejšej obnove svalového tkaniva je to od  2,0 g až 2,2 g na 1kg telesnej hmotnosti na deň. Väčšie množstvo by už zaťažovalo trávenie a metabolizmus.

Kde nájdeme bielkoviny?

V jednom vajíčku sa nachádza 6 g bielkovín. Ak vypijete 250 ml sójového mlieka, získate 6 g bielkovín. A čo ďalšie potraviny? Vybrali sme niekoľko potravín, ktoré je dobré zaradiť do svojho jedálnička, aby ste získali dostatočný prísun bielkovín. Pozrite sa na výsledný graf:

 

XicWbl14pj2Z3aCsbOWK8AZrbjGuiCfkmNWxvSJp0crtxjAcnyuKZMCQGtRtJaguOxw4KdsjJdbRzWHGAJVVhySGITBUcT1ef-8vPwylY8Dauf0M0CH_97FBHZBPuWbzHc-BOkiH

Tyčinka Sport Protein Bar plná bielkovín

Nielen v potravinách, ale aj v našej tyčinke nájdete potrebné množstvo bielkovín. Tyčinka Sport Protein Bar23,5 % obsah proteínov v kombinácii srvátkového proteínu a sójového izolátu. Ich stráviteľnosť je 90 %, takže vaše telo využije vysoký podiel aminokyselín z proteínov. Presnejšie - jedna tyčinka pre vás zabezpečí 11 g bielkovín a 7,1 g esenciálnych aminokyselín. Okrem toho obsahuje vitamíny E, C, B1, B2, B6, a B12.


Môžete si ju vychutnať v čokoládovej, vanilkovej, jahodovej alebo brusnicovej príchuti. Je vhodná pre športovcov, ale aj pre ľudí, ktorí sa chcú zdravo stravovať.
Späť na Blog