Pre začiatočníkov: 5 mýtov o behaní

Ak chcete začať alebo ste už začali s behaním a neviete, či robíte všetko správne, odhalili sme vám niekoľko mýtov. Týmto informáciám určite neverte.


1.Pred behom nepotrebuješ rozcvičku

Toto tvrdenie nie je celkom pravda. Rozcvička pred behaním je to najlepšie, čo môžete urobiť. Je to vlastne prevencia proti zraneniu. Cvičeniu venujte aspoň 5 minút pred behaním a 5 minút po behaní si dajte strečing. Dobre ponaťahujte svaly a šľachy. Nič ale nerobte nasilu.

2.Behať sa má iba nalačno

Nalačno behajú skôr skúsení bežci. Ale aj tí odporúčajú dať si pred behaním aspoň niečo malé. Pozor by si mali dať najmä začiatočníci, ktorí nemajú vytvorené zásoby svalového glykogénu. Ten je totiž zdrojom energie. Ak začnete behať rýchlo, neuvážene a nalačno, vaše zásoby glykogénu v krvi sa znížia. Tak sa môžete dostať do stavu, kedy budete cítiť nevoľnosť a slabosť. Preto si vždy dajte pred behaním aspoň niečo malé pod zub.

Môžete napríklad ochutnať niektorú z našich tyčiniek. Odporúčame vám Muesli & SuperFruits bez cukru alebo proteínové tyčinky plné bielkovín z rady GREEN LINE.

3.Topánka musí tlmiť nárazy pri behaní čo najviac

Mäkká topánka je veľmi pohodlná, no na behanie nie úplne vhodná. Pri došľape absorbuje viac sily, ktorá pôsobí na pohybový aparát. Nevyberte si teda tú najmäkšiu topánku, skôr hľadajte zlatý stred. Mäkkosť a tvrdosť topánky by ste mali prispôsobiť aj svojej výške a váhe.

4.Beh vám zničí kolená

Beh zlepšuje naše zdravie a pozitívne pôsobí aj na naše kĺby. Aj kolená potrebujú pohyb, aby sa posilnili kĺby, svaly a väzy. Ak beháte rozumne, kolená tým určite neohrozíte. A povedzme si úprimne, kolená si na starobu opotrebujete aj bez behania.

5.Behaním nespálite tuk

Tuk sa dobre spaľuje najmä vďaka aeróbnym činnostiam pri určitej tepovej frekvencii. A práve beh je jedným takým cvičením. No musíte behať pravidelne, aj 5-krát do týždňa po 45 minút. Dlhotrvajúci a pomalší beh naštartuje spaľovanie tukov.Späť na Blog