Tráviace ťažkosti po Vianociach? Toto vám pomôže

Počas Vianoc si nedávame veľmi pozor na to, čo jeme. Ochutnávame koláče, sladkosti a užívame si chuť nezdravého jedla. V článku vám poradíme, ako bojovať s tráviacimi ťažkosťami, ktoré vám môže spôsobiť jedlo.Každý žalúdok sa s ťažkými jedlami vyrovnáva inak. Niekto môže zjesť päť rezňov a je v poriadku a iný by sa okamžite skrúcal od bolesti. V každom prípade, ak to na Vianoce preženiete so sladkosťami a nezdravým jedlom, môžu sa u vás prejaviť:


  • bolesti brucha

  • nafukovanie

  • pálenie záhy

  • zápcha

  • hnačka

Pomôcť môžu bylinky

Samozrejme, ideálne je neprejedať sa, ale ak už ste to urobili, tak môžete použiť bylinky, aby sa vám uľavilo.


Pri bolestiach brucha pomáha čaj z medovky.


Puškvorec obyčajný – túto rastlinku nájdete pri rybníkoch a jazerách. Lieči črevné a žalúdočné problémy, dokonca aj trvalé. Z rastlinky môžete použiť podzemok. Dajte ho večer do studenej vody a na druhý deň tento odvar prihrejte. Čaj pite pred jedlom aj po jedle. Jeho chuť je nepríjemná, ale účinok dobrý.


Rumanček kamilkový – táto bylinka pomáha pri bolesti žalúdka, upchatých vetroch či pri hnačke. Pripravte si z nej klasický čaj.


Púpava lekárska – pripravte si čaj z púpavových listov. Podporia trávenie a uľavia pri nadúvaní či zápche.


Zelený čaj – ochráni vás pred zápalom žalúdka, pomôže s trávením a metabolizáciou tukov.


nahladova

Dobré rady

Pri tráviacich problémoch pomáha napiť sa trochu vody alebo použiť teplo. Priložte si na brucho teplú nahrievaciu podušku a teplo zrýchli vaše trávenie.

Horká chuť grepu dokáže aktivovať tráviace enzýmy, čím sa vám rýchlo uľaví.

Výborný je aj rakytníkový olej, ktorý pomáha predísť páleniu záhy po ťažkom jedle. Omega-3 mastné kyseliny, ktoré obsahuje, tlmia aj zápaly.

Proti zápche a páleniu záhy je účinná aj vláknina, ktorá podporuje správne trávenie.

Ďalšími pomocníkmi pri trávení sú zázvor, kurkuma a tymian.

Probio tyčinky Tekmar

Namiesto klasických sladkostí si radšej pochutnajte na niečom zdravšom. Tyčinka GREEN LINE PLUM PROBIOTIC obsahuje 4 probiotické kmene baktérií mliečneho kvasenia. Tie pomáhajú pri zlom trávení, pri hnačke, zápche a zápalových procesoch v hrubom čreve. Ich účinok je podporený obsahom vlákniny z ovsených vločiek a inulínu, ktorá zabezpečí podmienky pre rozmnoženie a rast probiotických baktérií v tráviacom trakte.
Späť na Blog